Loading...

Mgr. Jan Musil, Ph.D.

Filozofická fakulta

Specializuje se na vybraná témata v české filozofii (otázka národa a filozofická reflexe nacionalizace, evropská integrace a idea Evropy). Zaměřuje se také na historii a ideologii rasismu v evropském myšlení a na vývoj vědy a vědeckých teorií ve 20. století (zejména ozdravné vědecké programy a etatizace vědy, např. eugenika, biotypologie atd.). Působí na FF UJEP a na PřF UK.

V posluchárně pod střechou elegantní bílé budovy filozofické fakulty je ještě chvíli ticho, než se první ze studentů přibitých k sedačkám Honzovým dramatickým výkladem odhodlá vydechnout a zvednout. Jakmile povolí soustředěná atmosféra jeho přednáškového modu, stane se z charismatického vyučujícího zase „kluk“ z Děčína, co má 3 bratry, tátu hasiče a letní neděli občas, teď už s vlastním synem, rád tráví na dece u Povrdelské nádrže.

To drama, které před chvílí rozehrál před svými studenty, je ale opravdové. Honza to vysvětluje jako snahu nadchnout mladé lidi pro dobrodružství myšlení. Vtáhnout je živou výukou do děje událostí, které se odehrály v minulosti a, někdy až příliš povědomě, na nás pomrkávají z budoucnosti. Vtáhnout studenty do děje jejich vlastních životů.

Vědomí odpovědnosti za prostředí, v němž žiji. Za jeho podobu teď i potom. A snaha probouzet toto vědomí i v ostatních. To je úloha, kterou na sebe v Ústeckém kraji bere naše filozofická fakulta.

Učit (se) myslet stejně dobrodružně, jako když jdete stezku odvahy.

@muzeum_usti @revizeusti @ffujep #bohemianswitzerland #ceskosaskesvycarsko

 
Loading...