Loading...

Produkce pro kulturní a kreativní odvětví

Anotace studijního programu

Bakalářský profesní studijní program PRODUKCE PRO KULTURNÍ A KREATIVNÍ ODVĚTVÍ se soustředí na přípravu kreativních a prakticky vybavených erudovaných pracovníků působících na úrovni středního managementu v kulturních institucích a v procesu produkce kulturních programů a kreativních produktů či aktivit se zaměřením na oblasti výtvarných umění, nových médií, audiovize, designu, grafického designu a užitých umění, jež tvoří podstatnou část kulturních a kreativních odvětví. Studium se zaměřuje na přípravu produkčních pracovníků disponujících kreativním potenciálem a praktickými znalostmi nezbytnými pro procesy plánování, organizace, rozvoje, realizace a řízení tvůrčích aktivit na úrovni různých typů uměleckých a kulturních institucí, designerských studií, workshopů a dílen zaměřených na užité umění, festivalových produkcí, ale také na oblast státní zprávy a samosprávy, respektive kulturní politiky ČR a EU. Studium jako celek, i jednotlivé studijní předměty obsažené v jeho studijních plánech, se věnují vzájemně provázaným problematikám kulturního provozu, kreativního řízení, produkce kulturních programů a kreativních produktů či aktivit (různých typů festivalů, výstav, přehlídek, workshopů, kulturních networkingů, coworkingů i novomediálních eventů, designu her atd.) a současně také získání znalostí o širším aktuálním kulturním a uměleckém kontextu a roli kulturních a kreativních odvětví v procesu posilování potenciálu jednotlivých komunit, zlepšování kvality života, aspektů trvale udržitelného rozvoje a environmentální zodpovědnosti. Pozice produkčních pro KKO úzce souvisí s možností iniciovat a podporovat kreativitu a kulturní vize a skrze různé formáty spolupráce rozhýbat potenciál KKO v daných regionech.

Bakalářský profesní studijní program cílí na různě se profilující kulturně kreativní provozy, které propojují kulturní a tvůrčí akce, rozvíjejí talent a vytvářejí nové služby orientující se na rozvoj a aktuální dynamiku kulturních a kreativních aktivit, kulturního institucionálního zázemí a kulturní produkce. Student získává znalosti a dovednosti potřebné pro produkční práci v oblastech kulturních a kreativních odvětví a je rovněž vybaven kompetencemi spojenými s organizací týmové spolupráce, nalézáním kreativních řešení, plánováním, vícezdrojovým financováním, ekonomickým provozem a produkcí v KKO. Absolvent je díky odborným praxím, které tvoří důležitou část studijního plánu, schopen efektivní aplikace získaných znalostí a dovedností v provozu kulturní instituce i při realizaci dílčího eventu.

V rámci tříletého studia se seznamuje s rolí reprezentanta středního managementu v kulturních a kreativních odvětvích, který umí nejen spolupracovat v týmu, ale také zvládne propojit, organizovat a motivovat kreativce k dílčí spolupráci. Touto zkušeností s praxí se rozvíjí progresivní přístup k profesi produkčního pro kulturní a kreativní odvětví, a to především v souvislosti s pracovními pozicemi uplatnitelnými na trhu práce, ale i v rovině rozvoje schopností potřebných pro vytváření konstruktivní zpětné vazby a dílčí reflexi kreativní a kulturní činnosti. Absolvent je též připraven na další navazující studium v příbuzných studijních programech.

Více informací ke studijnímu programu: https://fud.ujep.cz/produkce-pro-kko/
Více informací k přijímacímu řízení naleznete zde: https://fud.ujep.cz/programy-a-e-prihlaska/

Profil absolventa

Absolvent studijního programu PRODUKCE PRO KULTURNÍ A KREATIVNÍ ODVĚTVÍ disponuje kompetencemi v oblastech arts managementu kultury, produkce kulturně-kreativních projektů a kreativních aktivit. Dále obecným kulturním rozhledem v oblasti vizuálního umění a designu, komunikačními dovednostmi a kompetencemi. Orientuje se v aktuální problematice kulturních a kreativních odvětví, kulturních politik, právní problematiky související s oblastí kultury a kreativních odvětví (duševní vlastnictví). Získává znalosti a dovednosti potřebné pro produkční práci v oblastech kulturních a kreativních odvětví a je rovněž vybaven kompetencemi spojenými s organizací týmové spolupráce, nalézáním kreativních řešení, plánováním, vícezdrojovým financováním, ekonomickým provozem a zázemím v kulturních a kreativních odvětvích.

Absolvent je díky odborným praxím, které tvoří důležitou část studijního plánu, schopen efektivní aplikace získaných znalostí a dovedností v provozu kulturní instituce nebo kreativního studia i při realizaci dílčího eventu. Tyto znalosti a dovednosti je schopen dále uplatnit v rámci své další kariérní dráhy po absolvování studia. V rámci tříletého studia se seznamuje s rolí reprezentanta středního managementu v kulturních a kreativních odvětvích, který umí nejen spolupracovat v týmu, ale také zvládne propojit, organizovat a motivovat kreativce jak k dílčí spolupráci, tak především k tvůrčí realizaci. Touto zkušeností s praxí se rozvíjí progresivní přístup k profesi produkčního pro kulturní a kreativní odvětví, a to především v souvislosti s pracovními pozicemi uplatnitelnými na trhu práce, ale i v rovině rozvoje schopností potřebných pro vytváření konstruktivní zpětné vazby a dílčí reflexi kreativní a kulturní činnosti.

Odborné znalosti absolventa:
– ucelené znalosti o oblastech KKO, především ve sféře výtvarného umění, designu a užitého umění;
– rámcové znalosti z teorie a dějin KKO i přehledu současných uměleckých žánrů a trendů;
– rámcová orientace v příbuzných společenskovědních oborech, a to s vědomím možnosti případných přesahů pro tzv. mezioborovou spolupráci;
– ucelené znalosti základů práva pro KKO a práva ochraňujícího duševní vlastnictví (autorské právo);
– základní povědomí o finančním managementu a marketingových komunikačních strategiích;
– schopnost komunikovat v cizím jazyce, prioritně anglickém, používat oborovou terminologii a představit kulturní projekt nebo kreativní řešení v odborném cizojazyčném kontextu.

Odborné dovednosti absolventa:
– dokáže samostatně komunikovat s aktéry KKO a koordinovat všechny fáze dílčí produkce pro KKO;
– je schopen týmové práce, a to jak v roli vedoucího týmu, tak spolutvůrce realizace aktivit v KKO, tj. orientuje se v provozu kulturního či kreativního subjektu;
– dokáže se orientovat v připravovaných i podpořených projektech a naplánovat jejich dílčí realizační kroky;
– disponuje organizační schopností a dokáže připravit projektový návrh aktivit či činností v oblasti KKO, který reaguje na potřebu rozvoje originality a kreativity, ale i dalších tržních specifik např. v oblasti kulturně-společenského vyžití, případně kreativního vzdělávání či wellbeingu;
– dokáže se orientovat v teoretických a koncepčně vytvořených textech a dále s nimi nakládat pro potřeby produkce v KKO;
– dokáže komunikovat zadání a přesně analyzovat požadavek zákazníka, transformovat jej v krocích pro práci kreativního týmu;
– dokáže připravit podklady pro veřejnou prezentaci kulturního či kreativního produktu;
– disponuje citem pro detail i celkovou reflexi situace, je schopen adaptability během procesů produkce a proaktivně se zapojuje do řešení dílčích problémů při produkci v KKO.

Absolventi naleznou uplatnění jak v České republice, tak v zahraničí, a to v pracovních pozicích jako asistenti kulturních manažerů, projektoví manažeři v oblastech KKO, asistenti a realizátoři eventových a konferenčních aktivit, kulturní produkční, produkční v reklamních agenturách, HUBech i designových a architektonických studiích, samostatní kreativní pracovníci v PR odděleních, ale i jako pracovníci odborů kultury ve veřejné správě. Ve věci rámcového uplatnění tedy tento SP umožňuje absolventovi prosadit se v různorodém spektru aktivit v směřovaných do oblastí KKO – výtvarné umění, nová média, design a užité umění.

Základní informace o studijním programu

Název programu Fakulta Fakulta umění a designu
Místo Ústí nad Labem Typ bakalářské
Číslo oboru/kód B0211P310014 Forma prezenční
Udělovaný titul BcA. Jazyk Čeština
Termín přihlášek 1. 1. 2025 - 28. 3. 2025 Délka studia 3

 

Často kladené dotazy

Jedná se o studium, ve kterém uchazeč volí závaznou kombinaci dvou programů. Program maior je tzv. hlavní program a program minor je vedlejší program. Studijní program maior a minor se liší pouze zařazením kvalifikační práce. Kvalifikační práci budete psát v programu, který zvolíte jako maior.

(Neplatí v případě jednooborových studijních programů)

Všechny předměty, které budete studovat na konkrétním studijním programu, jsou na tomto odkazu.

Nezapomeňte: zadat fakultu, rok, formu a typu studia k nalezení více informací.

Všechny potřebné kontakty na studijní oddělení naleznete v záložce fakulty na konci stránky.

V případě potíží nás kontaktujte zde.


Přijďte se k nám podívat

Kdy: 6. listopadu 2024 a 6. února 2025 
Přijďte na Den otevřených dveří na Fakultě umění a designu UJEP a zjistěte více o studiu na fakultě. Projděte si fakultu, které svěříte svou budoucnost!

Přijímací řízení

Zjistěte více o tom, jaké podmínky musíte splnit k přijetí ke studiu na Fakultě umění a designu a do jakých studijních programů se můžete hlásit.

Termíny pro podání přihlášek se liší dle programů.

Jak se přihlásit na tento studijní program?

Níže naleznete stručný návod jak postupovat při podání přihlášky. Vždy pečlivě sledujte aktuální a úplné podmínky přijímacího řízení!
1
Nezapomeňte na termíny přihlášek

Písemná nebo elektronická přihláška ke studiu se podává dle studijního programu, na adresu fakulty:

Fakulta umění a designu
Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem
Pasteurova 9
400 96 Ústí nad Labem

Více informací k přihláškám zde: https://fud.ujep.cz/studium/prijimaci-rizeni/

2
V rámci přihlášky dodejte tyto dokumenty
  • Písemnou nebo elektronickou Přihlášku ke studiu na VŠ se všemi náležitostmi.
  • Úředně ověřenou kopii maturitního vysvědčení.
  • Doklad o úhradě poplatku za přijímací řízení.
  • V případě uchazečů o studium ze zahraničí je povinnou součástí přihlášky doklad o vykonání zkoušky z českého jazyka na akreditovaném pracovišti v ČR (nevztahuje se na občany Slovenské republiky).

Uchazečům se specifickými potřebami doporučujeme, aby se před podáním přihlášky obrátili na Univerzitní centrum podpory pro studenty se specifickými potřebami
UCP UJEP, Mgr. Vladimír Řáha, T: 702 202 477, E: vladimir.raha@ujep.cz, W: ujep.cz/cs/ucp/

3
Pošlete vyplněnou přihlášku s přílohami

Na písemnou „Přihlášku ke studiu na VŠ“ je nutné nalepit doklad o úhradě poplatku za přijímací řízení (Podmínky přijetí ke studium).

4
Zaplaťte poplatek za přijímací řízení.
  • Poplatek činí 660,- Kč za každý přihlášený studijní program a formu studia. Poplatek je stejný pro písemnou i elektronickou formu přihlášky.
  • Adresa majitele účtu: Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Pasteurova 1, 400 96 Ústí nad Labem. Číslo účtu: 260112295/0300. Název banky: ČSOB, variabilní symbol:460509.
  • Specifický symbol: pro písemnou přihlášku prvních 6 čísel rodného čísla. Specifický symbol: pro e-přihlášku vygenerován elektronickým systémem.
  • Při podání písemné přihlášky se poplatek hradí poštovní poukázkou nebo převodem. Při podání e-přihlášky se poplatek hradí výhradně převodem.
  • Poplatek je splatný ke dni podání přihlášky ke studiu a je v jakékoli fázi přijímacího řízení nevratný.
  • V případě pochybností je uchazeč povinen úhradu řádně prokázat.

Fakulta umění a designu

Fakultu umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem chápeme jako uměleckou a designérskou školu s respektem k dějinám umění, k filozofii a vědě jako tradičním akademickým hodnotám, které energicky rozvíjí a rámuje do nových výtvarných a teoretických názorů, přičemž se vyrovnává s aktuálními sociálními a kulturními výzvami.

Uchováváme a rozvíjíme tradiční umělecké řemeslné postupy i techniky, a zároveň hledáme cesty k prozkoumávání technologií nových, které využívají možnosti umělecké tvorby nejen k reflexi, ale i spoluurčování aktuálních trendů vycházejících z vědeckých poznatků a formujících soudobou, takzvanou kreativní společnost.

Více o fakultě

Loading...